آموزشکسب درآمدویژه

چگونه وارد بورس شویم بررسی تخصصی پیش نیاز ها برای ورود

چگونه وارد بورس شویم بررسی تخصصی پیش نیاز ها برای ورود

امروز در پیشروید میخواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه وارد بورس شویم پس تا انتها در کنار ما باشید.

چگونه وارد بورس شویم
چگونه وارد بورس شویم

بورس چیست ؟

وقتی شما تلوزیون را روشن می کنید یا روزنامه را باز می کنید، ، احتمالا به یک سری اطلاعات در مورد بازار سهام بر می خورید. بازار سهام در حال واکنش نشان دادن به اخباریست که از مجلس منتشر شده است . و موارد زیادی از این دست که روزانه ممکن است بارها به چشم یا گوشمان بخورد.

در ابتدا لازم است بدانید بورس چیست

 اگر بخواهیم خیلی ساده بورس را تعریف کنیم باید بگوییم بورس بازاری است که در آن معامله گران می توانند موارد مختلفی را خرید و فروش کنند و برای این کار می توان بورس های مختلفی را با قوانین خاص تشکیل داد مثل بورس ارز یا بورس کالا البته ما در ابتدا هدفمان بورس اوراق بهادار است و در ادامه به انواع بورس ها خواهیم پرداخت. بورس اوراق بهادار بازاری است که شرکت های سهامی عام زیر نظر سازمان بورس سهام خود را در آن عرضه میکنند و عده ای که خریدار هستند سهم این شرکت ها را می خرند. خریداران سهم می توانند شرکت های بزرگ سرمایه گذاری باشند و یا فردی مثل من و شما. هرکس هم به اندازه پولی که دارد می تواند سهم بخرد. حداقل مبلغ برای خرید سهم یک شرکت در بورس ایران ۱۰۰ هزارتومان است.همچنین در بورس اوراق بهادار خرید و فروش اوراق مشارکت نیز صورت می گیرد که قوانین خاص خود را دارد.

برای مثال شرکت سایپا  را در نظر بگیرید که بخشی از سهم خود را در بازار بورس عرضه کرده است( فرض را بر این میگیرم که ۴۵ درصد از سهم خود را عرضه کرده باشد). اگر ارزش کل سایپا با تمام داریی هایش یک میلیارد تومان باشد از این مبلغ ۴۵۰ میلیون آن را در بورس عرضه میکند. خریداران حقیقی (که من و شما می شویم ) و حقوقی ( که شرکت های سرمایه گذاری می شوند ) ۴۵ درصد عرضه شده توسط سایپا را می خرند و از این پس به عنوان سهام دار سایپا به حساب می آیند.

 

چگونه سهام بخریم

برای خرید سهام نیاز به این هست تا شما هم در بورس ثبت نام کنید اما نکته مورد اهمیت اینجاست که خود بورس به صورت مستقیم شما را ثبت نام نمیکند . بورس برای راحتی کار و آسان تر شدن ثبت نام و رسیدگی به مشتریان این ثبت نام را از طریق کارگزاری ها انجام میدهد .

پس شما برای ثبت نام باید از طریق یکی از کارگزاری های معتبر و زیر نظر سازمان بورس اقدام کنید بدین صورت که در ابتدا به شما پیشنهاد میکنیم که بیشتر کارگزاری ها را بررسی کنید و سپس کارگزاری رو انتخاب کنید که امکانات بهتر و راحت تری رو در اختیار شما برای فعالیت در بورس قرار دهد .

انتخاب کارگزاری دست خود شماست و هر کارگزاری که بخواهید میتوانید ثبت نام کنید.

شما به طور کلی دو ثبت ام نیاز دارید برای ورود به بازار بورس :

1 ثبت نام سجام

2 ثبت نام کارگزاری 

برای ثبت نام کارگزاری میتوانید با جستجوی عبارت “ثبت نام کارگزاری” در گوگل به سایت کارگزاری های مختلف بروید و شرایط ثبت نام آنها را فرا بگیرید .

برای ثبت نام سجام شما میبایست ابتدا از طریق سایت سجام ثبت نام کرده و سپس کد پیگیری ده رقمی دریافت کنید سپس با در دست داشتن این کد به یکی از دفاتر پیشخوان دولت رفته و احراز هویت سجام را انجام دهید . برا تمامی کارگزاری ها یکی میباشد این ثبت نام .

شما بعد از این دو ثبت نام کد بورسی دریافت میکنید و میتوانید از طریق سامانه ای که کارگزاری شما در اختیار شما قرار میدهد وارد بازار شوید و فعالیت خود را شروع کنید .

اکثر سامانه ها به یک شکل کارایی دارند و به شما پیشنهاد میشود که در ابتدا و قبل از هر خریدی ابتدا دانل خود را با تحلیل بازار افزایش داده و سپس وارد خرید و فروش شوید

یکی از راه های خوب و موفقیت در این بازار استفاده از تجربه سانی است که در این مسیر موفق بوده اند و میتوانند به شما بسیار کمک کنند .

مثلا با هر باتجربه ای که در این زمینه صحبت کنی اولین حرفش این است که با هزینه کم شروع کن حرف دومش این است که فقط تا چند هفته تحلیل و آموزش ببین و بعد وارد شو پیشنهاد ما هم به شما همین است .

بسیار ممنون که تا پایان این اموزش “چگونه وارد بورس شویم” کوتاه و مفید در کنار ما بودید  .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *